پرشین ورق

خط ویژه

کارخانه فولادمبارکه اصفهان

Print Friendly, PDF & Email

شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت‌ می‌نماید. این شرکت با ماموریت ایفای نقش محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه درصد از مصرف فولاد کشور را جهت استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید. شرکت فولاد مبارکه دارای هفت مجتمع صنعتی در اقصی نقاط کشور بوده و بیش از بیست هزار نفر در بخش‌های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.

شرکت فولاد مبارکه اصفهان بزرگترين مجتمع صنعتي کشور جمهوري اسلامي ايران و بزرگترين توليد كننده فولادهاي تخت در خاورميانه در 75 کيلومتري جنوب غربي اصفهان در زميني به وسعت 35 کيلومتر مربع (3500 هکتار) استقرار يافته است که داراي ظرفيت توليد 7/2 ميليون تن انواع محصولات فولادي شامل تختال، ورق سیاه و ورق سرد نورديده ، ورق قلع اندود ، ورق گالوانيزه و ورق گالوانیزه رنگي از ضخامت 0/18 تا 16 ميليمتر و عرض تا 2000 میلیمتر می باشد.
(لازم به ذکر است ظرفیت تولید گروه فولاد مبارکه با احتساب شرکت های زیرمجموعه 10/3 میلیون تن می باشد)

نقشه استراتژی شرکت فولادمبارکه اصفهان

 

تاریخچه شرکت فولادمبارکه

شركت فولاد مباركه اصفهان كه اكنون يكي از بزرگترين واحدهاي صنعتي جمهوري اسلامي ايران است در زميني به مساحت 35 كيلومتر مربع در نزديکي شهر مباركه و در 75 كيلومتري جنوب غربي شهر اصفهان واقع شده است.
عمليات اجرايي اين مجتمع در سال 1360 آغاز گرديد ودر دوران جنگ تحميلي و زير حملات هوايي جنگنده هاي دشمن بدست تواناي سربازان پر افتخار جبهه صنعت ادامه يافت فعاليتهاي ساختماني و فني اجرا شده در دوران ساخت اين مجتمع در خاورميانه كم نظير بوده و به عنوان مثال نزديك به 18 ميليون و 700 هزار متر مكعب خاك برداري و بالغ بر يك ميليون و 845 هزار متر مكعب بتن ريزي، يك ميليون و 800 هزار متر مربع قالب بندي و 80 هزار تن آرماتور ، حدود 150 هزار تن اسكلت فلزي، يك ميليون متر مربع نصب پوشش و بالغ بر 500 هزار تن تجهيزات و ماشين آلات در آن نصب گرديده است.

اولين كوره قوس الكتريكي واحد فولادسازي اين مجتمع در مهر ماه سال 1370 راه اندازي شد و در 23 ديماه سال 1371 خطوط توليد اين كارخانه بزرگ توسط رئيس جمهور وقت افتتاح گرديد، با ورود محصولات فولادي اين شركت به بازار و افزايش تدريجي توليد تا سقف ظرفيت اسمي 2/4 ميليون تن بخش عمده اي از نياز كشور به اين كالاي استراتژيك بر طرف گرديد.

اين شركت در سالهاي پس از رسيدن به ظرفيت اسمي با كسب تجربه و توانمندي اقتصادي براي پاسخگويي به نياز روز افزون بازار داخلي و خارجي و استفاده بهينه از تجهيزات و ماشين آلات توليدي موجود اقدام به برنامه ريزي براي افزايش توليد در قالب طرح هاي توسعه نمود و با استفاده از منابع مالي حاصل از فروش داخلي و ارزي شركت و استفاده از اعتبارات مالي، ريالي و ارزي اولين مرحله طرحهاي توسعه را اجرا نمود به نحوي که با اجراي اين طرح­ها، توليد شرکت براي رسيدن به ميزان حداقل 11/3 ميليون تن مذاب برنامه­ريزي گرديده و در حال انجام مي­باشند..

 

خطوط توليد شرکت فولاد مبارکه اصفهان عبارتند از :

 • آهک پزي
 • گندله سازي
 • احياء مستقيم
 • فولاد سازي
 • ريخته گري مداوم
 • پرداخت و خنک سازي شمش
 • نورد گرم
 • اسيد شوئي
 • نورد سرد
 • واحد توليد ورق قلع اندود
 • واحد توليد ورق گالوانيزه
 • واحد توليد ورق رنگي

پودر سنگ آهن مورد نياز از معادن گل گهر و چادر ملو تأمين مي شود و بوسيله راه آهن به واحد انباشت و برداشت شرکت فولاد مبارکه اصفهان حمل ميگردد . پودر سنگ آهن انباشت شده در واحد گندله سازي تبديل به گندله شده و در احياء مستقيم به آهن اسفنجي تبديل مي گردد و سپس در کوره هاي قوس الکتريکي واحد فولاد سازي ذوب مي شود . فولاد مذاب جهت تبديل به تختال ( اسلب ) به ماشينهاي ريخته گري مداوم منتقل مي گردد . تختال ، خنک و پرداخت شده و بعد از پيشگرم شدن در واحد نورد گرم ، نورد شده و سپس به واحد تکميل نورد گرم و يا به واحد اسيد شوئي مي رود و سپس براي کاهش ضخامت به واحد نورد سرد ارسال مي گردد . همچنين بخشي از محصولات سرد نورديده به واحدهاي قلع اندود ، گالوانيزه و رنگي ارسال مي گردد .

پیرامون برند فولادمبارکه

فولادمبارکه اصفهان با عنوان MSC مخفف Mobarakeh Steel Company میباشد.

آرم شرکت فولاد مبارکه: آرم شرکت فولاد مبارکه ترکیبی از نمای کلاف‌های فولادی است که مخفف م.ف.م را نمایش می‌دهد. کادر سفید‌رنگ این آرم نماد ورق فولادی و کادر سیاه‌رنگ اطراف آن نماد تختال یا شمش فولادی می‌باشد.
آرم شرکت فولاد مبارکه باید به صورت کامل شامل کادر و عنوان «مجتمع فولاد مبارکه» استفاده گردد.

دانلود آرم شرکت فولاد مبارکه (فرمت PNG)

دانلود آرم شرکت فولاد مبارکه (فرمت JPG)

دانلود آرم شرکت فولاد مبارکه (فرمت JPG-انگلیسی)

موقعیت جغرافیایی

شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین مجتمع صنعتی و تولید فولاد در ایران است، که در شرق شهر مبارکه ودر غرب شهر زرین شهر در استان اصفهان قرار دارد.

این مجتمع در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان، در زمینی به وسعت ۳۵ کیلومترمربع (۱۷ کیلومتر مربع سالن تولید) استقرار یافته است و دارای ظرفیت تولید سالانه ۵٫۳۳ میلیون تن، انواع محصولات فولادی تخت، گرم و سرد نوردیده، قلع‌اندود، گالوانیزه و رنگی از ضخامت ۰٫۱۸ تا ۱۶ میلی‌متر می‌باشد.

این مجتمع در ۲۳ دی ۱۳۷۲ با ظرفیت تولید ۲٫۴ میلیون تن در سال، در نزدیکی شهرستان مبارکه و زرین شهر در استان اصفهان تأسیس شد.

 

محصولات کارخانه فولاد مبارکه اصفهان قابل عرضه در پرشین ورق

 1. ورق سیاه فولاد مبارکه

 2. ورق اسید شویی فولاد مبارکه

 3. ورق روغنی فولاد مبارکه

 4. ورق رنگی فولاد مبارکه

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *