پرشین ورق

خط ویژه

کارخانه شهرکرد (شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری)

Print Friendly, PDF & Email
کارخانه ورق خودرو شهرکرد چهارمحال و بختیاری

شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در یک نگاه

کارخانه توليد ورق گالوانيزه، ويژه استفاده در صنعت ساخت بدنه خودرو در استان چهارمحال و بختياري در منطقه سفيد دشت از توابع شهرستان بروجن احداث شده است . جهت اجراي واحد صنعتی، زميني به مساحت 150 هكتار در حاشيه جاده بروجن -شهرکرد در نظر گرفته شده است كه از نظر جغرافيايي در 32 درجه و 10 دقيقه ي عرض شمالي و 51 درجه و 10 دقيقه ي طول شرقي و به فاصله ي حدود 28 كيلومتر از شهرستان بروجن و 34 كيلومتر از شهركرد واقع شده است . ارتفاع محل کارخانه از سطح دريا حدود 2200 متر مي باشد . ناحيه از نظر آب و هوايي در منطقه نيمه مرطوب معتدل بازمــستانهاي ســـرد و در خط بارندگي 300 ميليمتر در سال قرار دارد .

پیش بینی توليد اين واحد صنعتي 300 هزار تن در سال در نظر گرفته شده بود که با تنفیذ قرارداد به 400 هزار تن در سال توسعه داده شد. ورق گالوانيزه تولیدی این شرکت جایگزین ورقهای وارداتی فعلی مصرفی در صنایع ساخت بدنه خودرو خواهد شد که با ویژگی های عدم خودرگی و مقاومت بالا در برابر علتهای گوناگون فرسودگی از قبیل نمکهای محلول در آب ،آلودگی هوا ،رطوبت و سایر مواد خورنده بوده و بدین وسیله بدنه اتومبیلهای تولید شده با این گونه ورق دوام و پایداری بسیار بالاتری خواهد داشت.
مواد اولیه ورودی به كارخانه از انواع ورقهاي سرد نورد شده با کیفیت بسیار بالا در نظر گرفته شده كه مطابق با آخرين دستاورد هاي تكنولوژي روز جهان است و این مواد در شرکت فولاد مبارکه تولید و جهت استفاده به این کارخانه منتقل می شود و در صورت نیاز بیشتر مواد اولیه را میتوان از تولیدات دیگر صنایع داخلی و یا تولیدات کشورهای خارج وارد نمود
از ويژگيهاي ورق تولیدی میتوان به فرم پذیری بسیار بالا ، مقاومت در عين نازكي ، صافي فوق العاده بالا و رنگ پذيري بسيار خوب آنها اشاره نمود.
بديهي است كه با توليد اين ورق در كشور قيمت تمام شده این محصول در بازار نسبت به قیمت مشابه خارجی و وارداتی کاهش چشمگیری داشته و در جهت متعادل نمودن قیمت تمام شده خودرو در ایران نقش بسزایی خواهد داشت.
حمل و نقل مواد اولیه از محل تولید به کارخانه و نیز محصول از کارخانه تا محل مصرف در حال حاضر از طريق شبكه مواصلاتی جاده اي موجود، میسر بوده و نظر به صنعتی شدن منطقه و احداث کارخانه سیمان در مجاورت این واحد صنعتی و صنایع آتی با پیش بینی اتصال خط ریلی، امکانات آسان تری را در جهت حمل و نقل و ترانزیت در منطقه ایجاد خواهد نمود.
با توجه به امکان اتصال به شبکه ریلی که مطالعات آن انجام شده هزینه های حمل و نقل به میزان قابل ملاحظه ای کاهش و نهایتاً قیمت محصول تمام شده به صورت مقایسه ای در بازار جهانی فعلی قابل رقابت با نمونه های مشابه است.
از آنجایی که صنایع فولاد بعنوان صنایع مادر همواره در پیشرفت و توسعه اقتصادی مناطق محل تاسیس تاثیر بسزایی دارند ،پیش بینی میگردد که با احداث این کارخانه ، با توجه به سطح فن آوری پیش بینی توسعه ،چشمگیری در صنعت منطقه مشاهده گردد.

این شرکت محصولات خود را در حال حاضر به کشورهای همسایه نظیر عراق، افغانستان، پاکستان و امارات صادر می نماید و فرصت اشتغال را برای ۴۰۰ نفر به طور مستقیم و برای ۴۰۰۰ نفر به طور غیر مستقیم فراهم نموده است. در حال حاضر آقای مهندس اصغر اسماعیلی مدیر عامل کنونی این شرکت تولیدی می باشد.

تاریخچه شرکت

تاریخ امضاء قرارداد با کنسرسیومی متشکل از شرکت ایریتکِ ایران و CMI بلژیک : 1384/1/24

تاریخ تنفیذ قرارداد: 1385/4/9

محل تامین نیازهای مالی پروژه: بانک SG فرانسه ، بانک صادرات استان ، محل منابع عمومی وآورده سهامداران

ظرفیت تولید : 400 هزار تن در سال

صادرات: به کشورهای عراق ، افغانستان ،پاکستان و امارات

میزان اشتغال مستقیم: 400 نفر

میزان اشتغال غیر مستقیم: 4000 نفر

تاریخ افتتاح خط تولید کارخانه به دست ریاست محترم جمهور: 1389/8/24

آشنایی با خط تولید کارخانه

توليد ورق گالوانيزه در اين خط ، به روش غوطه وري داغ و به صورت پیوسته مي باشد .مزيت این روش گالوانیزه بر روش های دیگر ، مقرون به رفه بودن ، امکان ایجاد ضخامت های بالای پوشش ، استحکام بالا و چسبندگی پوشش گالوانیزه به ورق فولادی می باشد.كلافهاي سرد خام در بخش رودي خط توسط ماشین جوش از نوع مقاومتی به یکدیگر متصل شده و به صورت يك نوار پيوسته به خط ارسال مي گردند.ورق تحت كشش در ولين مرحله تحت شستشوي اوليه به منظور کاهش آلودگی های سطحی قرار گرفته و پس از عبور از خشك كن وارد انباره عمودي ورودي مي ردد.ظرفیت ذخیره ورق در این انباره حدود 420 متر می باشد. اين انباره جهت ذخيره ورق به منظور ايجاد سرعت ثابت در قسمت فرآيند هنگام وقف سمت ورودي براي جوشکاری و اتصال ورق ها به يكديگر در نظر گرفته شده است. ورق پس از انباره ورودي وارد قسمت شستشوي اصلي مي شود ا لودگي هاي سطح آن به حد مشخصات ورود ورق به کوره آنیلینگ برسد.در این قسمت با عبور ورق از ميان غلطك هاي شوينده در مخازن عمودي افقي با محلول هاي الكتروليتي شسته شده و پس از آب کشی با هواي گرم خشك مي شود. سپس ورق تمیز شده وارد كوره عمودی آنيلینگ با اتمسفر محافظت شده مي شود. ورق طي سه مرحلة پيش گرم ، گرم كردن و همدمایي ، متناسب با كاربرد محصول مورد نظر،آنيل شده و توسط سیستم خنک کننده دمای آن برای ورود به حمام مذاب روی تنظیم می گردد.پس از خروج ورق از حوضچه، لاية نازكي از فلز روي ،بر هر دو سطح آن مي نشيند. بلافاصله پس از خروج ورق از مذاب ، جت هوا به سطح ورق برخورده و ضخامت پوشش را تنظيم می نمايد. در قسمت بعدي ورق وارد برج خنک کننده می گردد تا با تنظيم سيكل خنك كاري اندازه اسپنگل یا گلهای پوشش گالوانيزه كنترل گردد. دمش هوا، دمای ورق را کاهش و پس از عبور ورق از تانک آب ، در اثر دمش هوای گرم ، خشک می شود.در مرحله بعد ضخامت پوشش به صورت پیوسته و اتوماتیک اندازه گیری شده و جهت بهبود خواص مکانیکی ورق پوشش داده شده در قفسه اسكين پاس صاف و سطح ورق با عبور از ميان غلتك هاي كششي يكنواخت مي شود. به منظور جلوگیری از شوره زدن ورق گالوانیزه حین نگهداری در انبار ، ورق از میان غلطک های پوشش دهنده شیمیایی عبور کرده و یک لایه پوشش کروماته بر سطح آن ایجاد می گردد.برای تأمین پیوستگی سرعت در ناحیه فرآیند ، ورق در انباره خروجی ذخیره می گردد.بعد از انباره ، لبه های ورق برش خورده و در میزهای افقی و عمودی ، بازرسی سطحی می شود.در صورت ضرورت سطح ورق به روش الکترواستاتیک روغنکاری شده و در نهایت پس از بسته بندی به انبار یا بازار مصرف عرضه می گردد. از جمله خصوصيات بارز این محصول ، فرم پذيري بالا ، جوش پذيري مناسب ، استحكام در عين نازكي ، صافي فوق العاده ، رنگ پذيري بالا و ضد خوردگی آن است

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *