پرشین ورق

خط ویژه

ورق سیاه چیست؟ معرفی ورق نورد گرم

Print Friendly, PDF & Email
ورق سیاه چیست

ورق سیاه چیست ؟ (ورق آهن سیاه چیست). نورد گرم یکی از روش های تولید ورق های فلزی با ضخامت کم می باشد. به ورق تولیدی توسط این روش در نهایت ورق نورد گرم یا اصطلاحا ورق سیاه یا ورق آهن سیاه گفته می شود. ورق های فولادی سیاه با نام Hot Rolled Sheet شناخته می شوند.

علت استفاده از اصطلاح ورق سیاه برای محصول تولیدی با این روش این است که به دلیل ذوب اجزای تشکیل دهنده ورق در دمای بالا رنگ محصول مات می گردد. به دلیل رنگ مات از اصطلاح ورق سیاه برای نامگذاری استفاده گردیده است.

ورق سیاه به دو صورت ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی تولید میشود. هر کدام از این روشها، دارای تکنولوژی ساخت متفاوتی است.

استانداردهای مورد استفاده برای ساخت ورق سیاه معمولی ST37 می باشد. ورق st37 بیشتر در ساختمان ها و سوله ها به کار میرود. ورق های صنعتی نیز در صنایعی مانند پتروشیمی،سد سازی و …. مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل تولید ورق سیاه

در این روش ابتدا تختال تولید شده در کوره پیشگرم با دمای بالا قرار می گیرد. پس از خروج تختال از کوره پیش گرم یک پوسته اکسیدی روی سطح تختال تشکیل می شود. به منظور برطرف ساختن این پوسته اکسیدی عملیات پوسته شویی انجام گرفته که تاثیر زیادی بر افت دمای سطح تختال دارد.

نورد خشن مرحله پس از پوسته شویی است. در این مرحله قطعه کار چندین مرتبه از بین غلتک ها عبور می کند تا به تدریج به ابعاد مورد نظر برسد. در طی این فرایند، توزیع دمای بار تحت تاثیر چند عامل از جمله انتقال حرارت به محیط و گرمای ناشی از تغییر شکل پلاستیک قرار می گیرد. ضخامت تختال ۱۵ تا ۳۰ درصد کاهش می یابد. نورد خشن دارای ۲ تا ۳ قفسه است. پس از آخرین قفسه نورد خشن، ورق وارد مرحله نورد نهایی می گردد.

ضخامت ورق گرم

ورق سیاه چیست؟ ضخامت ورق سیاه در ابعاد متفاوتی از 1/5 میلی متر تا 100 میلی متر در بازار موجود می باشد. علاوه بر استانداردها، ضخامت ورق نیز بر قیمت ورق سیاه و وزن ورق سیاه تاثیر می گذارد. ابعاد ورق سیاه از عرض های ورق سیاه می توان به 100 سانت و 125 سانت و 150 سانت و 200 سانت اشاره کرد. کلیه این ابعاد از نظر طولی محدودیتی نداشته و متناسب با نیازها تولید می شود. شما می توانید قیمت ورق سیاه را با کلیک بر روی منوی بالای سایت، مشاهده کنید.

ابعاد ورق سیاه

ورق سیاه چیست؟ ابعاد ورق سیاه را می توان در دو حالت کلی فابریک و رول بررسی نمود.

ورق رول سیاه چیست ؟ در حالت رول، فرم عرض ورق های سیاه بسته به ضخامت چهار عرض ۱۰۰ سانت و ۱۲۵ سانت و ۱۵۰ سانت و ۲۰۰ سانت را دارا خواهند بود. طبعا در حالت رول فرم محدودیت طولی وجود نخواهد داشت.

در حالت فابریک بسته به سفارش مشتری می توان ابعاد و اندازه های متفاوتی را تولید نمود. با این حال برخی از ابعاد در بازار رایج تر می باشند. ابعاد این محصول از ۱۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر تا ۲۰۰۰*۶۰۰۰ میلی متر در بازار موجود می باشد.

 • ورق سیاه ابعاد ۲۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد ۲۵۰۰*۱۲۵۰ میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۱۵۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد ۶۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر
 • ورق سیاه ابعاد ۱۲۰۰۰*۲۰۰۰ میلی متر

 

کاربرد ورق نورد گرم

 1. ورق سیاه ST33 که با نام ورق سیاه ST37 نیز شناخته می شود در صنعت و ساختمان کاربرد چشمگیری دارد.
 2. ورق ST44 که با نام ورق ST52 شناخته می شود به دلیل سختی که داردبرای ساخت تانکر و سیلندر گاز از آن استفاده میشود.
 3. دیگر کاربردها: ساختمان سازی، تولید خودرو، تولید تانک و مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع فلزی سنگین

 

کارخانه های تولید ورق سیاه فولادی

 

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

مهمترین کارخانه از کارخانه های تولید کننده ورق سیاه، کارخانه فولاد مبارکه اصفهان است. بزرگترین مجتمع صنعتی کشور می باشد و سالانه در حدود ۴ میلیون تن محصولات فولادی تولید میکند. این شرکت تنها کارخانه فولاد سازی در کشور است که هم شمش ورق و هم تبدیل آن به ورق را انجام میدهد.

این شرکت توانسته است در طی فعالیت خود جوایز بسیاری را هم در حوزه تولید و هم در حوزه کیفیت در سطح ملی و منطقه ای بدست آورد. ضخامت های ورق سیاه این کارخانه از ۱٫۲ تا ۱۶ میلی متر می باشند. بیشترین تولید آن در ضخامت های ۲ تا ۵ میلی متر است. عرض این محصول ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر می باشد.

آدرس سایت : https://www.msc.ir

 

کارخانه فولاد سبا

این کارخانه واحدهای فولادسازی متعددی دارد. امکانات واحد نورد گرم ورق به شرح ذیل است:

 1. کوره تونلي روليکي به طول 250 متر (Heating, Shuttle, Holding )
 2. مجموعه 6 قفسه‌اي نورد از نوع چهار غلتکي مجهز به سيستم هيدروليکي شامل تجهيزات AGC, Bending , Shifting جهت تضمين پروفيل مناسب ورق توليدي به همراه کاهش مصرف غلتک
 3. بستر سرد کننده با جريان آب آرام، کلاف پيچ، مجموعه حمل کلاف، مجموعه بسته‌بندي، مارک‌زني و توزين کلاف
 4. مجموعه برش طولي ورق (CTLL) مجهز به صاف‌کن، اصلاح لبه، برش طولي، بسته‌بندي و مارک‌زني براي توليد ورق مسطح(Sheet) با ابعاد و اندازه دقيق

 

کارخانه فولاد کاویان

یکی از صنایع مهم کشور است که به صورت تخصصی در حوزه نورد کار می کند که در سال ۱۳۵۴ تاسیس شد. ولی در سال ۱۳۶۴ به بهره برداری رسید. این کارخانه اولین تولید کننده ورق های فولادی سنگین در ایران است. ظرفیت این شرکت میزان ۸۴۰ هزار تن ورق در سال است. عرض ورق های این شرکت از ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ میلی متر و از ضخامت های ۸ تا ۲۰ میلی متر و گاهی بالاتر است.

آدرس سایت : http://kaaviansteel.com/fa

 

کارخانه فولاد اکسین اهواز

یکی دیگر از کارخانه های تولید ورق سیاه، شرکت فولاد اکسین اهواز است. این کارخاانه با هدف تولید انواع ورق های مختلف و مخازن ذخیره سازی محصولات نفتی در سال ۱۳۸۸ و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا افتتاح شد. ظرفیت تولید این شرکت میزان یک میلیون تن در سال است. ورق های تولید شده این شرکت با عرضی غالبا ۲۰۰۰ میلی متر و با ضخامت های ۶ به بالا است. ورق های این شرکت از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

آدرس سایت : http://oxinsteel.ir

 

مجتمع فولاد گیلان

آخرین مورد از کارخانه های تولید ورق سیاه که در این نوشتار مورد معرفی قرار می گیرد، مجتمع فولاد گیلان است. این شرکت اولین و بزرگترین کارخانه نورد کشور است که در سال ۱۳۸۲ تاسیس شد. ظرفیت فعلی این شرکت ۲٫۵ میلیون تن نورد گرم و ۵۰۰ هزار تن نورد سرد در سال است.

زمینه هایی که این شرکت بیشتر در آن ها فعالیت می کند حوزه های مهمی از جمله خودرو، ساختمان و لوله سازی است. ورق سیاه تولیدی این شرکت در ضخامت های ۲ تا ۴۰ میلی متر و در عرض های ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ تولید می شود.

آدرس سایت : http://ferrogilan.com

 

قیمت ورق سیاه

شرکت نماپوشش پرشین (پرشین ورق)، پخش کننده انواع ورق سیاه است و هم اکنون دو گروه از محصولات ورق گرم را با قیمت روز عرضه میکند. جهت بررسی قیمتها، ردیف های ذیل را کلیک نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *