پرشین ورق

خط ویژه

ورق رنگی چیست؟ معرفی ورق رنگی فولادی

Print Friendly, PDF & Email
ورق رنگی چیست

ورق رنگی چیست ؟ ورق هایی با پایه گالوانیزه هستند که بوسیله روش های ویژه ای در صنعت رنگ آمیزی می شوند به این صورت که ورق را به صورت کوره ای رنگ آمیزی می کنند . به همین دلیل به آنها ورق گالوانیزه رنگی گفته میشود.

ورق گالوانیزه رنگی چیست ؟ قسمت روی ورق فولادی گالوانیزه در دو مرحله به ضخامت 20 الی 25 میکرون و قسمت پشت ورق در یک مرحله به ضخامت 7الی 15 میکرون با رنگ پوشش داده می شود. پوشش رنگ از زیبایی خاص برخوردار است و افزون بر این مقاومت ورق را در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و پوسیدگی افزایش می دهد . لازم به ذکر است که این ورق به خوبی شکل می پذیرد.

فرآیند تولید ورق رنگی

فرآیند تولید ورقهای رنگی به صورت است که ابتدا کلاف های گالوانیزه تولید شده در بخش تولید ورق گالوانیزه وارد بخش آماده سازی ورق شده و در این قسمت سطح ورقه ها را پولیش می کشند ؛ این کار به از بین رفتن چربی ها و یا ناخالصی ها از سطح فلز کمک می کند.
پس از اینکه سطح ورقه ها را به خوبی در این بخش چربی زدایی نمودند، توسط غلتک های مخصوص، برس کاری انجام می گیرد. برس موجب می شود که سطح صاف و یکنواخت شود و پروسه رنگ آمیزی با کیفیت بالا انجام پذیرد. در ادامه سطح ورق را با آب شستشو می دهند و با هوادهی خشک می کنند.
در نهایت ، برای بهبود مقاومت خوردگی ورق و افزایش چسبندگی رنگ به سطح ورقه ها ، مواد شیمیایی روی سطح پاشیده می شوند و در دمای مناسب خشک می گردد. پس از خشک شدن ورق آماده ورود به مرحله رنگ آمیزی میباشد. در مرحله رنگ آمیزی نخست با یک نوع رنگ پایه پرایمر روی سطح بالایی و پایینی ورق را می پوشاند و مجددا وارد کوره پخت می شود.
پس از سرد شده ورق ها، رنگ نهایی از جنس های متفاوتی مثل پلی استر، اپوکسی، پلی وینیل کلراید و یا پلی اورتان، به وسیله غلتک روی سطح ورق قرار می گیرد و باز هم به مرحله پخت رنگ وارد می شود.

روند تولید ورق رنگی

فرآیند تولید این ورق رنگی در امتداد تولید ورق های گالوانیزه است و به آن یک لایه محافظ اضافه می کند. به این صورت که کلاف گالوانیزه وارد سیستم تولید ورق رنگی شده و روال آماده سازی آن شروع می شود. ورق گالوانیزه با محلول چربی زدا شست و شو میشود و سطح آن با برس پولیش می شود. این فرآیند دو مرتبه تکرار می شود تا سطح ورق گالوانیزه از هرگونه غبار و آلودگی احتمالی پاک شود. ورق پس از این مرحله با استفاده از پخش هوای گرم خشک و آماده مرحله بعد میشود. اکنون برای بالا بردن مقاومت فولاد در برابر خوردگی، همچنین چسبندگی بیشتر رنگ به سطح فولاد، ماده شیمیایی خاصی به دو سمت سطح ورق اسپری و مجدداً خشک می شود. خاصیت این ماد جلوگیری از پوسته پوسته شدن رنگ است. اکنون ورق وارد قسمت پوشش دهی شده و اولین پوشش رنگ تحت عنوان رنگ آستری (پرایمر) را در هر دو سمت دریافت می کند. برای پرایمر از رنگ های پلی استر استفاده می شود. سپس وارد کوره میگردد تا رنگ اولیه پخت شود. پس از پخت کامل، ورق سرد شده و آماده دریافت لایه نهایی رنگ توسط غلتک میشود و مجددا پخت می گردد. Top Coat استفاده شده در کار بسته به کارخانه تولید کننده یکی از انواع Polyester، Epoxy، Polyurethane، PVDF، Acrylic و Polyamide است. Back Coat نیز عموماً Epoxy یا Polyester می باشد.
ضخامت لایه پوششی در قسمت رویی سطح فولاد حدود 20 الی 25 میکرون و در پشت کار 7 الی 15 میکرون است. اگر ضخامت رنگ استفاده شده بالا باشد (حدود 200 میکرون) می توان با استفاده از تکنولوژی مربوطه بافت و طرح های مانند چرم، چوب و سنگ را روی کار ایجاد نمود. آخرین مرحله پس از بررسی توسط واحد کنترل کیفی استفاده از یک لایه پلي اتيلن یا پلي پروپيلن روی سطح کار و بسته بندی آن می باشد.
ورق رنگی به لحاظ مقاومت در برابر خوردگی و زنگ زدگی و همچنین قابلیت پرس و شکل پذیری در مرحله عالی قرار دارد. از این رو در صنایعی همچون لوازم خانگی، ساخت سوله و سقف کاذب، نمای داخلی و خارجی ساختمان ها، تجهیزات اداری، فلزات صنایع کامپیوتری، تولید انواع مخازن و بشکه ها، کانکس و کانتینر، سردخانه و … کاربرد دارد.

مشخصات ظاهری

ورق های رنگی در ضخامت های نازک تولید می گردند. همان گونه که اشاره شد، پوشش رنگ در بخش بالایی ورق های رنگی 20 تا 25 میکرون و در قسمت پایینی نزدیک به 7 تا 15 میکرون ضخامت دارد. ورق تولیدی از0/20 تا0/70 میلی متر ضخامت دارد.
با توجه به این که ورق گالوانیزه رنگی به صورت رول فرم تولید می گردد و این رول ها به شکل استاندارد دارای دو عرض 100 سانتی متر و 125 سانتی متر می باشند به همین خاطر است لازم است که ابعاد را با توجه به این مشخصات درخواست نمود. تنوع رنگ این ورق ها بسیار زیاد است و در بیش از 15 رنگ متنوع به بازار عرضه می شود.

کاربرد ورق های رنگی

پس از اینکه دانستید ورق رنگی چیست به سراغ کاربردهای آن میرویم. ورق های گالوانیزه رنگی در صنعت و ساختمان کاربرد زیادی دارند. از جمله کاربردهای این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صنعت ساختمان مانند سقف کاذب و نماهای دکوراتیو
 • صنایع فلزی مانند کابینت
 • ساندویچ پانل برای پوشش سقف و دیوار
 • لوازم خانگی
 • صنعت حمل و نقل
 • سردخانه ها
 • بدنه دیگ های بخار و ماشین آلات صنعتی
 • سقف و بدنه انبارها و کارگاه ها
 • معرفی انواع ورق رنگی شیروانی
 • ورق رنگی طرح سفال پالرمو

طرح سفال در ورق های گالوانیزه رنگی شباهت زیادی به سقف های شیروانی شهر پالرمو در ایتالیا داشته و از این رو طرح سفال پالرمو نامیده می شود. قسمت روی این ورق در دو مرحله به ضخامت 25-20 میکرون و قسمت پشت آن در یک مرحله به ضخامت 15-7 میکرون رنگ می شود که علاوه بر ظاهر زیبا مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی می یابد.
ضخامت این ورق ها عموما 0.050 میلی متر و عرض آن پیش از فرم دهی 100 و 125 سانتی متر می باشد. طول ورق نیز بنا به درخواست مشتری متفاوت است. از مزایای ورق رنگی طرح سفال می توان به نصب سریع و آسان، زیبایی و قیمت مناسب، وزن سبک و ایمنی بالا، عدم تغییر رنگ و شکل، مقاومت در برابر رطوبت آب و هوا و عدم شکستگی به مرور زمان اشاره کرد.
لازم به ذکر است قیمت فرمینگ طرح سفال حدودا ده برابر برش و فرمینگ ورق گالوانیزه کرکره، شادولاین و ذوزنقه میباشد.

ورق رنگی طرح شادولاین

این طرح شبیه به طرح ذوزنقه بوده و در ابتدا بیشتر بر روی ساندویچ پانل ها اجرا می شد و با افزایش تقاضا بر روی سقف های مختلف نیز اجرا گردید. طرح شادولاین یکی از محبوب ترین طرح های ورق شیروانی بوده و از لحاظ قیمت از ورق سینوسی بیشتر می باشد ولی طراحی مناسب تری دارد. ضخامت این ورق ها مابین 0.7-0.5 میلی متر بوده و از خصوصیات بارز آن زیبایی، وزن کم و مقرون به صرفه بودن آن می باشد.

ورق رنگی طرح ذوزنقه

این فرمینگ، موج های مربعی شکل در عرض ورق ایجاد می کند و شبیه به ورق سینوسی می باشد. این دو فرمینگ تنها در مقاومت، ابعاد و شکل ظاهری با یکدیگر متفاوت هستند. این ورق دارای کاربردهای متفاوتی بوده که از مهم ترین آن ها می توان به پوشش سقف های شیروانی اشاره کرد. این فرمینگ یکی از رایج ترین و پرکاربردترین فرمینگ های ورق گالوانیزه می باشد و ضخامتی در حدود 0.6-0.04 میلی متر داشته و دارای عرض 100 و 125 سانتی متر می باشد. زمان آماده سازی ورق گالوانیزه رنگی بین 48-2 ساعت از زمان سفارش است.

ورق رنگی طرح کرکره ای

طرح کرکره ای ابتدایی ترین و قدیمی ترین فرمینگ ورق های گالوانیزه می باشد. این فرمینگ از ورق رول گالوانیزه با عرض 100 و 125 میلی متر تولید می گردد و ضخامت آن نیز در محدوده 0.050-1 میلی متر می باشد. این ورق شباهت زیادی با نوع سینوسی داشته و طول آن بسته به سفارش مشتری متغیر می باشد. ورق های رنگی طرح کرکره ای دارای تنوع رنگ بالایی بوده و به دلیل فرمینگ خاص نسبت به قیمت ورق گالوانیزه و رنگی بیشتر می باشند ولی در نهایت ظاهر زیباتری به پروژه ها خواهند داد.
شما عزیزان می توانید جهت استعلام انواع ورق های فولادی و مقاطع و اطلاعات بیشتر در خصوص محصولات به سایت پرشین ورق مراجعه نمایید.

امیدوارم با این مقاله جامع، پاسخ سوال خود را دریافته باشید که ورق رنگی چیست ؟

قیمت ورق رنگی

پرشین ورق، پخش کننده انواع ورق رنگی است و هم اکنون پنج گروه از این دسته از محصولات عرضه میکند. جهت بررسی قیمت ورق گالوانیزه رنگی ، ردیف های ذیل را کلیک نمایید

 1. ورق رنگی چین
 2. ورق رنگی فولاد بهمن
 3. ورق رنگی فولاد سمنان
 4. ورق رنگی فولادمبارکه
 5. ورق رنگی هفت الماس

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *