پرشین ورق

خط ویژه

تاثیر نوسانات قیمت ورق های فولادی در رکود بازار

Print Friendly, PDF & Email
تاثیر نوسانات قیمت ورق های فولادی در رکود بازار
قیمت ورق های فولادی یکی از تاثیرگذارترین موارد در حوزه‌ی خرید و فروش محصولات فولادی است که تاثیر زیادی در رکود یا رشد بازار فلزات دارد.

به گزارش نما پوشش پرشین ؛ منظور از ورق‌های فولادی ابتدا ورق گرم می‌باشد. ورق نورد گرم یا ورق سیاه یکی از پر کاربردترین محصولات فلزی است. این محصول فولادی مصارف زیادی در تولید و صنعت کشور دارد. قیمت ورق سیاه تاثیر زیادی بر قیمت ورق روغنی و ورق گالوانیزه دارد زیرا تمام این نوع ورق ها از ورق سیاه تولید می‌شود.

فراز و فرود قیمت عامل اصلی رکود در بازار

در ماه‌های اخیر قیمت ورق فولادی درگیر نوسانات شدید ارز در کشور بود. پس از فراز و فرودها و ثبات نسبی قیمت ارز، قیمت مقاطع فولادی نیز در این بازار بی تاثیر نبوده و پس از کاهش قیمت به ثبات محدودی دست پیدا کرد.

در مورد علل ركود از جمله سياست ها و تصميمات گذشته ، طرح هاي توسعه نامتوازن صنايع فولاد، كاهش شديد درآمدهاي كشور و در نتيجه كاهش بودجه عمراني طي سالهاي اخير و حتي تخصيص نيافتن كامل بودجه مصوب ، بدهي هاي كلان انباشت شده دولت به پيمانكاران و… به كرات صاحبنظران مختلف صحبت نومده و هر يك راهكارهايي ارائه كرده اند؛ نهايتا اما هنوز تغيير محسوسي مشاهده نمي شود. به نظر مي رسد از هر شرايطي اگرچه حتي سخت، مي توان گذر كرد.

اینگونه پیش بینی می شد که با تثبیت قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی خرید و فروش سرعت بیشتری بگیرد و پس از گذشت نوسانات خریداران و فروشندگان با خاطری آسوده چرخه داد و ستد را پیش بگیرند.

انتظار برای کاهش بیشتر قیمت مقاطع فولادی که از نوسانات حباب گونه و زود گذر به وجود آماده بود، یکی از عوامل مهم در رکود در خرید فروش ورق فولادی بوده است. تفکر کاهشی قیمت مقاطع فولادی در روند رکودی بازار تاثیر گذار می باشد.

قیمت ورق‌های فولادی که توسط کارخانه فولاد مبارکه أصفهان تولید می شود در بورس کالای ایران بصورت مناقصه عرضه و قیمت گذاری می‌شود. قیمت ورق سیاه و قیمت ورق روغنی در بورس با قیمت بازار آزاد متفاوت است. افزایش یا کاهش قیمت ورق فولادی در بورس تاثیر مستقیمی بر قیمت در بازار دارد.

قیمت ورق سیاه امروز، به تنهایی تاثیر زیادی بر رشد یا رکود بازار دارد.

کاهش قیمت از سمت بازار بورس خود بازار را بسمت رکود هدایت می کند زیرا ترس از ارزانتر شدن محصولات فلزی شوکی بر پیکره و روند خرید و فروش تحمیل می‌کند.

نقش برخی از دلالان و سود جویان در این صنعت نیز در این فراز و فرود بی تاثیر نبوده است و با افزایش قیمت حباب گونه‌ی مقاطع فولادی در این روند بی‌تاثیر نبوده است.

قیمت ورق سیاه شیت یا فابریک به تنهایی تاثیر زیادی بر رشد یا رکود بازار دارد. این نوع ورق فولادی با عملیات آنیل و کشش توانایی تبدیل به ورق سرد یا همان ورق روغنی را داراست. ورق گالوانیزه نیز از ورق سرد تولید می شود.

قیمت ورق روغنی در وهله اول رابطه مستقیمی به قیمت ورق سیاه دارد و افزایش یا کاهش قیمت ورق سیاه بر تمام ورق های فولادی تاثیرگذار است. قیمت ورق روغنی خود چالشی برای تولید کنندگان است زیرا قیمت این ورق فولادی نیز تاثیر زیادی بر اکثر کالاهای مورد استفاده روزمره دارد.

عدم تعادل قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت مقاطع فولادی مانند لوله و پروفیل باعث شد که صادرات بسیاری از محصولات فلزی را متوقف شود و برعکس تعادل قیمت ارز و قیمت ورق روغنی در روند رشد بازار و صادرات کالاهای تولید شده از آن تاثیر بسزایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *