پرشین ورق

خط ویژه

نابسامانی نرخ ارز، عامل تنش بازار آهن

Print Friendly, PDF & Email
نابسامانی نرخ ارز عامل تنش بازار
چکیده :در روزهای اخیر قیمت عرضه در بازار آهن، با توجه نوسانات نرخ مواد اولیه شمش و ورق می باشد و افسار گسیخته و پرتلاطم عمل می کند.

به گزارش پرشین ورق ، با توجه به این موضوع بارها مشاهده شد که فروش ها متوقف گشته و یا به صورت مسلسل وار افزایش قیمت را بر محصولات بازار آهن اعمال می نمایند. از این رو کمتر کسی جرات خرید و پذیرش ریسک در این قیمت ها را دارد.

جدول رده بندی قیمت های بازار میلگرد در روز گذشته، با غیبت حدود یک سوم از آمار متعارف روزانه تقریبا تکمیل شده که خبر از افزایش قیمت متوسط حدودا کیلویی ۶۰۰ تومانی نسبت به روز چهارشنبه هفته گذشته را می دهد، این نوع تغییر قیمت کم سابقه حداقل برای فعالان حلقه های انتهایی و مصرف کننده ترسناک می باشد.

بنابر برخی شنیده ها،

  • پیشنهادهای  نرخ میلگرد آجدار در بازار داخلی حول ۸۸۰۰ تا ۹۳۰۰ تومان +vat،
  • تیرآهن ذوبی از برخی بنگاه های تهران از کیلویی ۱۰۵۰۰ تا بیش از ۱۲۰۰۰ تومان +vat  ،
  • ناودانی و نبشی از مبادی حول ۹۴۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان +vat  و
  • پیشنهاد قوطی تولیدی از ورق فولادی
  • ضخامت ۲ میلیمتر را از برخی مبادی حول قیمت ۱۳۵۰۰ تومان شنیده می شد.

عامل اصلی این التهابات اوضاع نابسامان نرخ ارز به خصوص ارز صرافی است که حالا مدتی است با عنایت به تنظیم بازار که مبنای سقف معاملات محصولات فولادی در بورس کالا قرار داده شده و طبیعتا این کالای داخلی، دوشادوش یک کالای وارداتی حول نوسانات نرخ اسکناس دلار، در بازار داخلی نوسان دارد.

رفتار گذشته بازار بارها نشان داده که، سران ارشد کشور اگر زورشان برای تنظیم بازار و مقابله با گرانی به کالای وارداتی خارجی نرسد، قطعا به کالای داخلی تولید خودی می رسد.

استراتژیک بودن فولاد در هر کشور جز بدیهیات می باشد که بنیان اقتصادی کشاور به آن وابسته می باشد؛ این نوع تئوری دلاری در کشور در حال جنگ محکوم به شکست است و قطعا این نوع تنظیم بازار برای کالای داخلی محکوم به زوال خواهد بود؛ علی الخصوص که به تازگی علاوه  بر اینکه برای بازار داخلی تنظیم دلاری را تعریف نموده اند، عرضه مواد اولیه را نیز در کشور به صورت قطره ای انجام می دهند که باعث ایجاد تنش های بیشتر در بازار قیمت محصولات اهنی می شود.

تاثیر نرخ دلار بر قیمت آهن

طی روزهای گذشته افزایش قیمت سکه و ارز تاثیراتی را بر قیمت آهن آلات داشته است. این امر اگرچه سبب جذب سرمایه‌هایی شده است،‌  در همین راستا رئیس اتحادیه آهن فروشان در مورد رابطه قیمت دلار با قیمت آهن گفت: نرخ دلار در قیمت آهن بی‌تاثیر نیست. اگر که قیمت دلار نوسانش بیش از حد باشد نه مثلاً ۵۰ تومان یا ۱۰۰ تومان، قطعاً در قیمت آهن تاثیرگذار است.

یکی از فعالان در بازار آهن هم در رابطه با رابطه قیمت دلار با قیمت آهن گفت: طبیعتاً وقتی قیمت دلار بالا و پایین برود بر قیمت آهن تاثیر خواهد گذاشت. وقتی که دلار گران می‌شود صادرات آهن توجیه پیدا می‌کند و قیمت آن گران‌تر می‌شود.
این افزایش قیمت حداقل می‌تواند همین میزان قیمت مسکن را متاثر کرده و افزایش دهد و با توجه به اینکه افزایش تقاضا برای آهن در بازار مسکن در ماه‌های آینده روی می‌دهد این افزایش قیمت می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت نهایی مسکن بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *