پرشین ورق

خط ویژه

معرفی کارخانه هفت الماس

Print Friendly, PDF & Email

شرکت صنایع هفت الماس با هدف توليد انواع ورق گالوانيزه، ورق نورد سرد، استنلس استيل (فولاد زنگ نزن)، ورق رنگی و ساير مقاطع فولادی در سال ١٣٧٥ تاسيس گرديد.
عمليات عمرانی اين شركت در سال ١٣٨٠ آغاز و در سال ١٣٨٢ با ظرفيت اسمی سالانه ١٠٠٠٠٠ تن ورق گالوانيزه با ضخامت ٣/٠ تا ٢ ميليمتر و عرض ١٠٠٠ و ١٢٥٠ ميليمتر به بهره برداری رسيد. توليدات ورق گالوانيزه اين شركت پاسخگوی ١٥ درصد نياز بازار داخلی بوده و حدود ٢٠ تا ٤٠ درصد از كل ظرفيت توليد نيز در بازارهای جهانی عرضه می‌گردد.
اين شركت ضمن دريافت لوح تقدير از سوی وزير محترم صنايع و معادن به عنوان واحد نمونه صنعتی، دومين توليدكننده ورق گالوانيزه در كشور است كه علاوه بر ايجاد اشتغال در منطقه سهم بسزايی جهت تحقق خود كفايی توسعه صنعتی و رشد اقتصادی كشور دارا می‌باشد.
دريافت نشان استاندارد ملی و گواهی كيفيت ISO ٩٠٠١:٢٠٠٨ در توليد ورق‌های گالوانيزه حاكی از عزم راسخ اين شركت در تحول و دسترسی به كيفيت برتر بوده و در ادامه اين شركت در راستای اخذ گواهینامه های معتبر بين المللی از جمله ISO ١٨٠٠٠ و ISO ١٤٠٠٠ و EFQM گام بر می‌دارد.
هم اكنون آزمايشگاه‌های مجهز شركت صنايع هفت الماس با اخذ گواهينامه تائيد موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتی ايران توانایی ارائه خدمات آزمايشگاهی جهت انجام آزمون‌های مختلف بر روی انواع ورق و مقاطع فولادی، گالوانيزه به روش گرم پيوسته و … را دارا می‌باشد.
فاز اول خط تولید نورد سرد در تیرماه ١٣٨٧ به بهره برداری رسیده و با ظرفیت اسمی ٨٠٠.٠٠٠ تن در سال، ورق نورد سرد تولید می‌نماید.
تولیدات این کارخانه ضمن تامین ورق برای خط تولید گالوانیزه هفت الماس بخش‌هایی از بازار مصرف داخلی و صادرات بین امللی را نیز تامین می‌کند.

ماموریت های شرکت هفت الماس

1) تعامل پایدار با شرکای کسب و کار به منظور عرضه به موقع مناسب ترین محصول منطبق با نیاز مشتری و ارتقاء کیفیت، رضایت و سود متقابل
2) جذب، نگاهداشت و توانمندسازی سرمایه‌های انسانی متعهد و متخصص و ارتقاء ارزش‌ها و مسئولیت پذیری ایشان
3) استفاده بهینه از منابع مالی و انرژی و حفاظت از محیط زیست با بکارگیری تکنولوژی‌های نوین

چشم انداز

بزرگترین تولیدکننده ورق‌های سرد نوردیده و پوشش دار فولادی در ایران و کشورهای همجوار با بر توانمندی و دانش نیروهای داخلی حداقل ممکن سرمایه گذاری

محصولات

 

معرفی خطوط تولید

خط اسیدشویی Pickling

واحد اسیدشویی شرکت هفت الماس به ظرفیت یک میلیون تن در سال مشغول به فعالیت می باشد. اولین مرحله در تولید ورق های گالوانیزه و روغنی تمیز کردن سطح می باشد که این فرآیند در واحد اسیدشویی صورت می پذیرد. طی این فرآیند، حذف شیمیایی ناخالصی ها از روی ورق فولادی شامل پوسته های اکسیدی و آلودگی های سطحی، به کمک اسید هیدروکلریک انجام می شود.

نورد سرد Reverse Mill

در شرکت هفت الماس دو واحد‌ نورد رفت و برگشتی (Reverse Mill) چهار و شش غلتکه با ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال موجود می باشد. در این خط کاهش ضخامت ورق اسید شویی شده در دمای محیط صورت می گیرد.

پس از باز شدن کویل توسط دستگاه کویل باز کن، از قفسه غلتک ها به صورت رفت و برگشتی عبور می کند و در اثر کشش و نیروهای فشاری بین غلتک ها به مقدار مورد نظر کاهش ضخامت پیدا کرده و در پایان به صورت کویل پیچیده می شود. محصولات این خط جهت ادامه فرآیند به سایر خطوط ارسال می گردد.

بازپخت Annealing

واحد باز پخت شرکت هفت الماس با ظرفیت 360000 تن در سال مشغول به کار می باشد. در این خط عملیات حرارت دهی و پخت کویل ها به منظور بهبود و یکنواخت سازی ساختار متالورژیکی و همچنین دستیابی به خواص مکانیکی مورد نظر در کوره های مخصوص صورت می پذیرد .کویل ها پس از عملیات حرارت دهی و خنک کاری به واحد تمپر میل منتقل می گردند.

گالوانیزه Galvanizing

در شرکت هفت الماس دو واحد‌ گالوانیزه به روش غوطه وری گرم با ظرفیت تولید 604000 تن در سال مشغول فعالیت می باشد. کویل های خروجی از خطوط نورد سرد، در خط گالوانیزه شارژ می گردند و پس از چربی زدایی و شستشو وارد کوره های آنیل با اتمسفر محافظ می شود. سپس با عبور از حمام مذاب گالوانیزه، لایه نازکی از مذاب، بر روی ورق می نشیند. در پایان به منظور جلوگيري از شوره زدن ورق گالوانيزه حين انبارش ، عمليات كروماته بر روي آن انجام مي پذیرد.

گالوالوم Galvalume

شرکت صنایع هفت الماس برای اولین بار در کشور، خط تولید ورق گالوالوم با ظرفیت 360000 تن در سال را در سال 1396 به بهره برداری رسانید. کویل های شارژ شده در خط گالوالوم، پس از چربی زدایی و شستشو وارد کوره های آنیل با اتمسفر محافظ می شود. سپس با عبور از حمام مذاب گالوالوم متشکل از 55% وزنی آلومینیوم، 43% روی و 1/5% سیلیسیم، لایه نازکی از گالوالوم بر روی هر دو سطح ورق می نشیند.

در پایان نیز به منظور جلوگيري از شوره زدن ورق گالوالوم حين انبارش، عمليات كروماته بر روي آن انجام مي پذیرد. پوشش گالوالوم از هر دو ویژگی مقاومت در برابر حرارت و مقاومت در برابر خوردگی منحصر به فرد آلومینیم، و نیز رفتار گالوانیکی و فداشونده روی برخوردار است.

خط رنگی Color Coating

خط توليد ورق رنگي شرکت هفت الماس با ظرفیت تولید 200000 تن در سال به صورت خط پوشش دهي غلتكي طراحي گرديده است. در این خط کویل های گالوالوم اسکین شده در خط شارژ شده و پس از چربی زدایی و شستشو به منظور بهبود مقاومت خوردگی و افزایش چسبندگی رنگ به سطح ورق، عملیات کروماته روی آن انجام می پذیرد.

در مرحله بعد رنگ آستر (Primer) و رنگ Back Coat به ترتیب روی سطح بالایی و زیرین ورق اعمال و جهت پخت رنگ وارد کوره می گردد. پس از پخت کامل و سرد شدن ورق، رنگ نهایی (Top Coat) روی ورق اعمال و عملیات پخت صورت می گیرد. در پایان به منظور جلوگيري از آسيب ديدن رنگ ، فیلم محافظ از جنس پلي اتيلن يا پلي پروپيلن روي سطح ورق اعمال مي شود.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *