پرشین ورق

خط ویژه

عرشه فولادی

Print Friendly, PDF & Email

عرشه فولادی یک ورق فولادی شیاردار است که توسط تیرهای فولادی یا میله‌ها، پشتیبانی و تقویت می‌شود. عرشه فولادی برای تهیه و تولید یک محصول ساختاری کارآمد و برای استفاده در سیستم‌های سقف و کف طراحی می‌شوند.

ورق‌های عرشه فولادی به دو دسته تقسیم میشوند:

 • Roof Deck
 • Floor Deck

برای دریافت قیمت عرشه فولادی با پرشین ورق در تماس باشید. 02188461900

Roof Deck

تنها وظیفه این ورق فولادی، باربری حین اجرا و باربری قبل از گیرش بتن بوده است. این سقف‌ها مزایای فراوانی در هزینه‌ها و انجام پروژه‌ها نسبت به سقف‌های سنتی دارند.

Floor Deck

ترکیب بین بتن، ورق تحتانی و تیرچه‌ها امروزه به عنوان سقف عرشه فولادی و این نوع ورق فولادی به عنوان Floor Deck شناخته می‌شوند.
روال تولید به این گونه است که درگیری مکانیکی بین ورق تحتانی و بتن سقف به وجود می آید و به کمک برش گیرها و قالب‌های پیرامونی دال سقف به تیرچه‌ها متصل میگردد. در این حالت این ورق‌ها تبدیل به آرماتورهای کششی سقف میشوند.
میتوان این گونه جمع بندی کرد که سقف‌های عرشه فولادی سقف‌هایی هستند که با استفاده از دو عنصر ورق‌های فولادی گالوانیزه ذوزنقه‌ای شکل تحتانی و برش گیرها که در این نوع سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد از سایر سقف‌ها متمایز می‌شود. البته با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی این ورق فولادی، این نوع سقف اجرا می‌شود.
طراحی و ساخت سقف عرشه‌ فولادی به گونه‌ای است که ویژگی‌های فولاد را به حداکثر می‌رساند. به طوری که یک نسبت بالای استحکام به وزن ایجاد کند تا باعث کاهش استفاده از مواد و مصالح و کاهش هزینه‌های نصب و راه اندازی شود. اما در عین حال دوام و ماندگاری آنها را نیز حفظ می‌کند.
سقف‌ عرشه‌ فولادی با بیش از 50 سال عملکرد رضایت بخش، از هر جهتی خودش را ثابت کرده است.

اجرای عرشه فولادی توسط پرشین ورق

امروزه با پیشرفت سریع تکنولوژی در صنعت ساختمان، اجرای با سرعت بالا و کاهش وزن ساختمان (سبک سازی) دو فاکتور اساسی مورد توجه کارشناسان و سرمایه گذاران بزرگ می باشد. به گونه ای که با بالا بردن سرعت اجرا، برگشت سرمایه در کمترین زمان و به تبع آن سودآور نمودن فعالیت را فراهم مینماید. از طرفی از آثار مخرب نیروی زلزله به دلیل کاهش قابل توجه وزن ساختمان به طور چشمگیری جلوگیری می نمایند.
در کشور ما نیز که زمان زیادی از آشنائی و بکار گیری این شیوه اجرای سقفها نمی گذرد، تاثیرات شگرفی را در ارتباط با استفاده از این روش اجرائی ایجاد نموده است. شرکت پرشین ورق (نما پوشش پرشین)، افتخار دارد در سالهای اخیر ضمن فعالیت گسترده در بخش اجرای پروژ های عظیم ساختمانی ، خصوصا ساختمانهای بلند مرتبه فعالیت گسترده ای در اجرای سقفهای عرشه فولادی را داشته است.

ورق‌های فولادی گالوانیزه

ورق فولادی مهم‌ترین مصالح به کار رفته در این نوع سقف می‌باشد. برای ساخت آن ورق فولادی گالوانیزه با ضخامت‌های ۸/۰ تا ۲/۱ میلی‌متر را به وسیله دستگاه‌های Roll Forming به روش نورد سرد به حالت موجدار شکل‌دهی می‌کنند. به صورتی که در مقطع ورق حاصله هر موج به شکل یک ذوزنقه دیده می‌شود. وصله ورق‌های فولادی گالوانیزه صرفاً بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت می‌بایست دو عرشه وصله شونده به طولی حداقل برابر با ۵۰ میلی‌متر بر روی تیر اصلی با یکدیگر همپوشانی داشته باشند.
ورق گالوانیزه عرشه فولادی به کار رفته در این سقف ها از نوع آجدار ذوزنقه ای بوده است. این ورق ها، سبب افزایش سرعت اجرا و کاهش هزینه های جاری در پروژه های ساختمانی میگردد. مراحل اجرای سقف عرشه فولادی به ترتیب دپو و انتقال به طبقات، جاگذاری عرشه های فولادی، نصب میلگرد و گل میخ و بتن ریزی میباشد.
از مهمترین مصالح به کار برده در این سقف ها می توان به ورق عرشه فولادی، گل میخ یا برشگیر، آرماتور و بتن اشاره نمود. ورق گالوانیزه عرشه فولادی مهمترین عضو در این سازه بوده که با ضخامت 0.8 تا 1.2 میلی متر در بازار موجود می باشد. برای تولید ورق عرشه فولادی، ورق های گالوانیزه را در دستگاه های مخصوص به صورت موجدار و به شکل ذوزنقه ای در می آورند.

 

مزایای استفاده از عرشه فولادی

عرشه فلزی را می توان عنصری از صفحه سازه ای دانست که معمولا به عنوان سقف و سطح کف عمل میکند.
عرشه های فولادی در این سیستم به شکل رول و با استفاده از فولاد ورقه ای بسیار مقاوم و با کیفیت و ضدزنگ به صورت جامد ساخته میشوند. آنها طوری توسط مهندسین طراح و محاسب طراحی و ساخته می شوند که بتوانند به راحتی برروی تیرهای موجود کشیده شوند. از تغییرات عرشه مانند ضخامت، شکل و عمق می توان برای تحقق تعدادی از شرایط بارگیری و دامنه استفاده کرد.
عرشه فولادی توانایی زیادی در ثبات سازه فراهم می کند و به دلیل استحکام بالا نقش فوق العاده خوبی در سازه های بزرگ ایفا می کند. برای به حداکثر رساندن مقاومت و حمایت از مصالح سقف، هنگام استفاده به عنوان کف پوش باید الگوی دنده باریک تری ایجاد شود. عرشه فولادی یک گزینه مقرون به صرفه، بادوام و ساده برای نصب برای سازندگان است.

مزایای عرشه فولادی را به این صورت تقسیم بندی کرد:

 1. • سرعت اجرا
  با توجه به سرعت بالای تولید عرشه و پوشش سقف و امکان بتن‌ریزی چند سقف به صورت همزمان مدت زمان ساخت به شدت کوتاه خواهد شد.
 2. کنترل بارهای حین اجرا
  این ورق فولادی بدون نیاز به شمع‌بندی نیز قابلیت تحمل بارهای حین اجرا را داشته و به عنوان سکوی کار مورد استفاده قرار می‌یرند.
 3. مقاومت در برابر آتش سوزی
  آیین نامه‌های بسیار زیادی برای تعیین میزان مقاومت در برابر آتش‌سوزی سقف‌ عرشه فولادی وجود دارد که بر اساس آنها می توان با توجه به حساسیت و کاربری سازه میزان مقاومت در برابر آتش را مشخص نمود.
 4. مقاومت در برابر شرایط جوی
  سقف عرشه فولادی با امکان کنترل میزان پوشش گالوانیزه روی ورق ها در تمامی شرایط آب و هوایی بدون افزایش قابل ملاحظه هزینه های اجرایی قابل استفاده می باشند.
 5. زیبایی ظاهری
  با وجود این که سقف عرشه فولادی اصولا المانهای سازه‌ای هستند، اما به دلیل پوشش گالوانیزه و داشتن فرم‌های مختلف از لحاظ بصری نیز جذاب بوده و با یک پوشش مناسب دارای دوام بالا، نگهداری آسان و زیبایی فوق العاده‌ای خواهند بود.
 6. عملکرد مناسب سقف با توجه به صلبیت سقف و مقاومت بالاتر دربرابرنیروهای جانبی
 7. عبور آسان و سالم تاسیسات از زیر سقف و امکان تعمیر و تعویض راحت آنها
 8. عدم نیاز به قالب بندی و شمع گذاری زیر سقف و به تبع آن اجرای طبقات با فواصل زمانی کم
 9. کاهش قابل توجه وزن سقف عرشه فولادی نسبت به سایر سقفها , تیرچه بلوک تا 40% و نسبت به سقف کامپوزیت تا 15%
 10. بازگشت سریع سرمایه با توجه به کاهش قابل توجه زمان اجرای سقفها .

خرید سقف عرشه فولادی

در نظر گرفتن این ویژگی‌ها به شما در انتخاب محصول ساختمانی سقف عرشه فولادی کمک زیادی خواهد کرد.
• حداکثر بار
• حداکثر ظرفیت
• بستر یا کف عرشه
• حداکثر ظرفیت لبه های سقف
• موازی بودن با تیرچه ها
• بهینه سازی عرشه

نصب ورق عرشه فولادی

پس از حمل ورق‌ها به روی اسکلت، نصب ورق‌های عرشه فولادی مطابق با دتایل‌های اجرایی و ضوابط عمومی که در زیر به آن اشاره می‌گردد آغاز می‌شود:
• حمل و نصب عرشه‌ها بایستی به نحوی صورت پذیرد که در حین حمل آسیب‌دیدگی بر روی عرشه‌ها به وجود نیاید.
• دپوی عرشه‌ها در کارگاه نصب، بایستی به نحوی صورت پذیرد که بر اثر دپو شدن عرشه‌ها بر روی یکدیگر دچار تغییر شکل نشوند.
• در صورت مغایرت فواصل تیرهای اصلی و فرعی با نقشه‌های شاپ یا سازه، اجرای عرشه‌ها با طول بیشتر از ۳ متر بدون تعبیه تیر فرعی اضافی یا شمع بندی مجاز نیست.
• حداقل عرض نشیمن عرشه‌های فولادی بر روی تیرهای اصلی و تیرهای لبه برابر با نصف عرض بال تیر است. به‌هرحال این مقدار نبایستی کمتر از ۵۰ میلیمتر باشد.
• وصله عرشه‌های فولادی صرفاً بر روی تیرهای اصلی مجاز بوده و در این حالت بایستی دو عرشه متصل شده به طولی حداقل برابر با ۵۰ میلیمتر بر روی تیر اصلی با یکدیگر هم‌پوشانی داشته باشند.
• می‌بایست از اجرای عرشه فولادی که دچار تغییر شکل‌های ماندگار در هر یک از جهات گردیده‌اند خودداری شود.
• پس از پخش عرشه‌های فولادی بر روی اسکلت سازه و قبل از اجرای گلمیخ، عرشه‌های فولادی بایستی به نحو مناسبی با میخ به تیرهای اصلی و فرعی مهار شوند.
• پس از پخش عرشه فولادی بر روی اسکلت، از پرتاب ابزارآلات، حرکت ماشین‌آلات و تجهیزات اجرایی و … بر روی عرشه‌های فولادی که سبب تغییر شکل‌های ماندگار می‌گردد خودداری شود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *