پرشین ورق

خط ویژه

صعود قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد

Print Friendly, PDF & Email
صعود قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد

در شرایطی که هر لحظه به زمان تغییر شدید  قیمت محصولات فولادی در معاملات هفته آینده بورس کالا نزدیکتر می‌شویم، پس از سه روز ثبات نسبی و کاهش ملایم قیمت مقاطع طویل فولادی در بازار آهن، امروز مجددا موج قابل انتظار افزایش افسارگسیخته قیمت این محصولات در بازار آزاد با تحریک نرخ‌های بورسی و شیوه‌نامه‌ای هفته آینده آغاز شد.

به گزارش نما پوشش پرشین؛ امروز در شرایطی که نرخ دلار آرام آرام به سمت گران‌تر شدن پیش می‌رود و دلار نقدی در بازار آزاد در آخرین رصد ما با رشدی 70 تومانی نسبت به عصر دیروز به رقم 25 هزار و 700 تومان رسیده است.

البته نرخ فروش اسکناس دلار صرافی ملی نیز که تا ساعاتی پیش افتی 20 تومانی را نسبت به روز گذشته تجربه کرده بود، در ادامه معاملات 50 تومان بیشتر شده و رقم 25 هزار و 740 تومان را روی تابلوی این صرافی ثبت کرده، قیمت مقاطع طویل فولادی در بازار آهن نیز با رشدی نسبتا شدید مواجه شده است.

افزایش امروز قیمت مقاطع فولادی با توجه به فرمول تعیین‌شده در شیوه‌نامه اخیر دولت برای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا اتفاقی کاملا قابل پیش‌بینی بود و با توجه به این که متوسط نرخ میلگرد 14 آجدار در بازار آزاد با نرخ پایه احتمالی سبد مخلوط میلگرد در معاملات هفته آینده در بورس کالا هنوز بیش از 1100 تومان فاصله دارد، به نظر می‌رسد همچنان باید شاهد رشد بیشتر نرخ مقاطع طویل فولادی در بازار آزاد باشیم.

تداوم وجود تقاضای ضعیف در بازار آزاد می‌تواند تا حدودی مانع گرانی شود

در این میان اما مساله بسیار مهمی که می‌تواند تا حدودی مانع گرانی محصولات نهایی زنجیره فولاد در روزهای آتی شود، تداوم وجود تقاضای ضعیف در بازار آزاد و البته سخت‌تر شدن حضور تقاضای سرمایه‌ای به دلیل تشدید نظارت دولت با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی ایجادشده در وزارت صمت است.

که به‌ویژه کار را برای محتکران مقاطع طویل دشوار کرده و البته متاسفانه هنوز پای دستگاه‌های نظارتی روی دم واسطه‌هایی که ورق فولادی را احتکار می‌کنند یا آن را با سود 4 تا 6 هزار تومانی در هر کیلو از بورس کالا می‌خرند و در بازار آزاد می‌فروشند و باعث صعود قیمت محصولات فولادی می شوند، قرار نگرفته است.

در چنین شرایطی که خریداران واقعی بازار آزاد مقاطع مانده‌اند که دم خروس گرانی شیوه‌نامه‌ای فولاد را باور کنند یا قسم حضرت عباس برخورد با واسطه‌ها را فعلا هاج و واج از گرانی‌ها به گوشه‌ای خزیده و از خرید دست کشیده‌اند. البته در مقابل نوردکارانی هستند که امروز با ترفندهای همیشگی اعلام نکردن قیمت، بستن زودهنگام فروش و اعلام قیمت‌های دوم و سوم سعی در شورتر کردن هرچه بیشتر آش و صعود قیمت محصولات فولادی دارند.

پیش‌بینی ما از قیمت پایه احتمالی ورق گرم، شمش بلوم و سبد مخلوط میلگرد در معاملات هفته آینده بورس کالا با در نظر گرفتن دلار نیمایی روی نرخ 25 هزار و 500 تومان و با احتساب مالیات بر ارزش افزوده، با توجه به آخرین نرخ‌های استخراج‌شده از متال بولتن و سایر منابع رسمی، به ترتیب و به صورت تخمینی حدود 15.900 (ورق گرم)، 13.030 (شمش بلوم) و 14.230 (میلگرد) هزار تومان است و بنابراین احتمال تداوم رشد قیمت‌ها در بازار آزاد دور از انتظار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *