پرشین ورق

خط ویژه

التهاب بازار فولاد به دلیل تصمیمات غیرفنی

Print Friendly, PDF & Email
التهابات بازار فولاد به دلیل تصمیمات غیر فنی

با گذشت دو ماه از جلسه تنظیم بازار فولاد که به منظور انسجام و ساماندهی این بازار به میزبانی وزارت صمت برگزار گردید، شنیده می شود در روزهای آتی قیمت نهایی کنسانتره، گندله و اهن اسفنجی اعلام خواهد شد.

به گزارش پرشین ورق ، در دو ماه اخیر کارشناسان حوزه فولاد و معدن، نظرات خود را درباره قیمت گذاری مطرح کرده اند و این یکی از مزیت‌ های این دوره بر دوره‌ های دیگر بوده است. فرصتی که معاونت معدنی وزارت صمت برای بررسی انجمن ها و کارشناسان تخصیص داد، شفافیت بیشتری در مدل‌ های محاسبه قیمت ایجاد کرد. قطعا تصمیمی که وزارت صمت در این دوره خواهد گرفت کارشناسی تر خواهد بود و جوانب مختلف موضوع را رعایت خواهد کرد.

معاون خرید شرکت فولاد مبارکه با اشاره به مدل پیشنهادی شرکت فولاد مبارکه برای تعیین قیمت کنسانتره و گندله تصریح کرد: فولاد مبارکه خود را پایبند به تصمیمات کارشناسی و فنی می‌داند و هرگونه تصمیم غیرکارشناسی را در التهاب بازار محصولات فولادی مؤثر قلمداد می‌کند. این شرکت بهترین مدل تعیین قیمت را قیمت‌گذاری بر مبنای توزیع سود عادلانه براساس هزینۀ سرمایه‌گذاری می‌داند.د.

بررسی کارشناسان نشان می‌دهد افزایش قیمت در سال ۹۹ هیچ ‌گونه توجیهی ندارد

 به همین دلیل  فولاد مبارکه با هرگونه افزایش قیمت مخالف است. کسری کنسانتره و گندله برای فولاد سازان در سال ۹۹ قطعی است. در جدول توزیع مواد سال ۹۹، ۳ میلیون کسری کنسانتره وجود دارد که تا ۶ میلیون قابل افزایش است و تأمین گندله فولاد سازان هم با توجه به عدم راه اندازی واحد های جدید گندله سازی با اما و اگر همراه است.

سال 99 قطعا با کمبود کنسانتره و گندله مواجهیم

سال 99 که سال جهش تولید می باشد کمبود مواد اولیه فولادسازان قطعا در این جهش تولید در حوزه صنعت فولاد موثر خواهد بود. امسال سال جهش تولید است و مدیریت کسری مواد اولیه فولادسازان قطعا در جهش تولید مؤثر خواهد بود. معاونت معدنی وزارت صمت در مدیریت بازار آهن اسفنجی تدبیری اندیشید و دلالان را از بازار حذف کرد. با توجه به این موضوع تولیدکننده متعهد است محصول خود را به تولید کننده عرضه نماید.

 در این روش تولیدکننده متعهد است محصول خود را به تولیدکنندۀ موجود در زنجیره عرضه کند. این تدبیر قطعا باید برای کنسانتره و گندله هم اجرایی شود تا ضمن مدیریت بازار، از حداکثر مواد موجود در زنجیره استفاده شود.

شتاب رشد قیمت‌ها در بازار فولاد برای روز گذشته افزایش جدی یافت و یک روز کم‌‌سابقه را رقم زد تا بازار فولاد مسیر افزایشی خود را با سرعت بالاتری در پیش بگیرد.

ذات رشد نرخ در یک بازار خاص فولادی به این معناست که دیر یا زود سایر بازارهای مشابه نیز از این روند کلی تبعیت کرده و تاکنون که به فراگیری آن انجامیده است.

از همین امروز نیز اگر سیگنال‌هایی جدی از تغییر فاز بازار همچون کاهش قیمت ارز یا عدم رشد آن مخابره شده یا فعالیت‌های نظارتی در بازار افزایش یابد، وضعیت را باید متفاوت ارزیابی کرد. این روزها با نگاهی به نوسان قیمت‌ها و به کمک موجودی انبارها می‌توان یک سود فرضی برای خود محاسبه کرد ولی افزایش سودآوری همین محموله‌ها تمایل به فروش را تقویت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *