پرشین ورق

خط ویژه

تحلیل روز از نوسانات قیمتی در بازار آزاد آهن

Print Friendly, PDF & Email
بازار آهن

بازار آزاد آهن  کشور امروز هم مانند روز گذشته در وضعیت صبر، سکوت، رکود، کاهش ملایم برخی قیمت‌های اعلامی و ارائه تخفیفات نسبتا زیاد از سوی برخی تولیدکنندگان محصولات نهایی و بیشتر بنگاه‌داران آهن قرار دارد و در مجموع به نظر می‌رسد وضعیت شک و دودلی درباره آینده برجام و اوضاع نرخ ارز در میان‌مدت، موجب شده است که مشتریان آهن‌آلات و فعالان بازار آهن فعلا از خرید دست نگه دارند.

به گزارش پرشین ورق ،با بررسی بازار آزاد آهن و با روندی که بازار ارز در دو روز اخیر در پیش گرفته و نرخ دلار نقدی در آخرین رصد ما با کاهشی ۸۰۰ تومانی نسبت به عصر دیروز به ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی هم با افتی ۴۰۵ تومانی نسبت به بعد از ظهر روز گذشته با رقم ۲۴ هزار و ۲۴۶ تومان اعلام شده، بازار دلاریزه فولاد کشور هم مجددا در وضعیت رکودی فرو رفته است.
نکته مهم اینجاست که این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که هنوز هیچ اتفاق مثبت حقیقی در زمینه گشایش‌های برجامی و آزاد شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران رخ نداده است و مواضع اعلامی دو طرف نیز از احتمال شروع مذاکرات و بروز گشایشی جدی در آینده‌ای نزدیک حکایت ندارد، اما درباره این که چرا این روزها بازار ارز این چنین روی روند سقوط قرار گرفته، به گمان ما و براساس اطلاعات دریافتی از منابع گوناگون دو تحلیل وجود دارد.

شاید به زودی شاهد اقدام نسبتا مهم در راستای لغو تحریم ها حتی به صورت نمایشی باشیم

یک؛ با وجود این که در مواضع رسمی جز برخی حرکت‌های نمایشی خبری از احتمال لغو تحریم‌ها و بازگشت دو طرف به برجام نیست، اما در پس پرده احتمالا مذاکراتی در حال انجام است و تحرکاتی هم از سوی مسئولان دولتی برای به تعویق انداختن اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها با استفاده از ابزار شورای عالی امنیت ملی شکل گرفته است و بزرگان بازار ارز که از این مسائل خبر دارند، فعلا فشار عرضه‌ها را زیاد کرده‌اند تا نرخ دلار رفته رفته پایین بیاید تا قیمت دلار مجددا با شوک کاهشی شدیدی مواجه نشود و شاید در همین یکی دو روزه شاهد اقدام نسبتا مهمی حتی شده به صورت نمایشی در زمینه گشایش‌های برجامی باشیم.

توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سمت ایران در یکی دو روز آینده

دو؛ با توجه به این که ایران قرار است از یکی دو روز آینده اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و همین مساله می‌تواند تنشی جدید برای بازار ارز به همراه داشته باشد، بازیگران اصلی بازار ارز با حمایت بازارساز اصلی فعلا در تلاش برای کاهش هیجانات بازار با هدایت سیر دلار به روند نزولی هستند تا این بخش از قانون برجامی مجلس با وارد کردن کمترین شوک به بازارهای کشور اجرا شود.

حال چه سناریوی اول صحیح باشد و چه سناریوی دوم، فعالان و مشتریان بازار آهن فعلا روی روند کاهشی نرخ دلار از خرید دست کشیده‌اند و برخی بنگاه‌داران و تولیدکنندگان نیز که از احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها هراس دارند، این روزها به ارائه تخفیفات جذاب مشغولند.

اما برخی دیگر از بنگاه‌داران و بخصوص تولیدکنندگان محصولات نهایی نیز فعلا به توقف روند کاهشی نرخ ارز و در نتیجه عدم افت شدید قیمت محصولات فولادی در روزهای آتی امیدوارند و بنابراین تا حد امکان نرخ‌های اعلامی خود را چندان کاهش نمی‌دهند، گرچه در میان همین گروه هم دسته‌ای هستند که در این شرایط رکود تقاضا به مشتری واقعی پای کار تخفیفات نسبتا مناسبی می‌دهند.

سه. توافق انجام شده ایران و آژانس انرژی اتمی

از فردا اجرای پروتکل الحاقی طبق قانون مجلس تمام و‌ کمال در ایران متوقف می‌شود. یعنی آژانس به هیچ تاسیسات یا اطلاعات پروتکلی دسترسی نخواهد داشت.
ایران به اندازه سه ماه فیلم‌‍های دوربین‌ها را نزد خود نگه می‌دارد، بدون هرگونه دسترسی آژانس. بعد از آن دیگر فیلمی هم ذخیره نمی‌شود. این موضوع نیز بر روی معاملات بازار آزاد آهن و فولاد تاثیر خواهد گذاشت.

در هر صورت، هم‌اکنون براساس قیمت‌های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی؛ بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار نرخ محصولاتشان را نسبت به دیروز ثابت نگه داشته‌اند و البته تعداد زیادی از شرکت‌های این حوزه نیز قیمت‌هایشان را بین ۵۰ تا ۲۵۰ تومان کاهش داده‌اند؛ محدوده قیمتی میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد نیز در کانال ۱۲٫۵ تا ۱۳٫۶ هزار تومان قرار گرفته است.
امروز همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حوزه نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند، اما ظاهرا بالاخره مقاومت بعضی از شرکت‌های این حوزه در زمینه کاهش قیمت شکسته شده است و بعضا شاهد افت ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومانی نرخ سایزهای مختلف نبشی و ناودانی شرکت‌های مختلف هستیم.

قیمت ها در بازار آزاد آهن و فولاد

امروز و دیروز ، همچنین عمده تولیدکنندگان تیرآهن در بازار آزاد آهن نرخ محصولاتشان را ثابت اعلام کرده‌اند و برخی شرکت‌ها از جمله ماهکار فلز اشتهارد نرخ محصولاتشان را ۱۰۰ تومان کمتر کرده‌اند. در میان نرخ‌های اعلامی برای تیرآهن ذوبی در بنگاه‌های تهران نیز با وجود این که نوسان قیمت هر شاخه از سایزهای پرفروش این محصول در ابتدای بازگشایی بازار بین ۱۰- تا ۱۰+ هزار تومان در سایزهای گوناگون بود، اما با اصلاح قیمت‌ها در بنگاه‌های تهران اکنون نرخ سایزهای ۱۴ تا ۲۰ تیرآهن ذوبی نسبت به دیروز بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان کاهش یافته است.

اما در میان تولیدکنندگان قوطی و پروفیل بیشتر شرکت‌ها نرخ محصولاتشان را ثابت نگه داشته‌اند و بعضی از تولیدکنندگان این حوزه هم به کاهش ۵۰ تا ۲۰۰ تومانی نرخ سایزهای مختلف پروفیل‌های خود پرداخته‌اند؛ محدوده قیمتی پروفیل با ضخامت ۲ نیز بسته به ورق استفاده‌شده و شرکت تولیدکننده در کانال ۲۱٫۶ تا ۲۲٫۸ هزار تومان قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *