پرشین ورق

خط ویژه

بررسی علت قیمت‌های عجیب امروز ورق گرم در بورس

Print Friendly, PDF & Email
بررسی علت قیمت‌های عجیب امروز ورق گرم در بورس

پس از این که اطلاعیه عرضه ورق برای امروز روی سایت بورس کالا قرار گرفت و سه گانه‌ای برای قیمت انواع ورق گرم ایجاد شد و بخصوص نرخ ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان با رشدی 16.1 درصدی نسبت به دو هفته پیش با رقم 16 هزار و 40 تومان اعلام شد، سوال مهمی برای فعالان صنعت فولاد پیش آمد درباره این که این قیمت‌ها براساس چه مبنایی تعیین شده است؟

به گزارش پرشین ورق ، آن‌طور که شنیده‌ها از برخی منابع آگاه نشان می‌دهد اولا به نظر می‌رسد بورس کالا به دنبال مصوبه شورای رقابت و با توصیه‌های رسیده از مجلس قصد دارد قیمت‌گذاری دستوری محصولات فولادی در بورس کالا را کنار بگذارد و نرخ‌ها به‌جای شیوه‌نامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطابق آنچه شورای رقابت تعیین کرده است، در نظر بگیرد.

ثانیا علی‌الظاهر پیشنهاد شورای رقابت این بوده است که برای تعیین قیمت‌های امروز ورق سیاه در بورس کالا به جای 80 درصد نرخ‌های صادراتی ورق گرم منطقه CIS، براساس ضریب 100 درصد میانگین قیمت فوب بنادر چین و منطقه CIS فوب دریای سیاه ضربدر نرخ دلار نیمایی در نظر گرفته شود. ثالثا قیمت پایه براساس پیشنهاد شورای رقابت و نه تولیدکنندگان ورق تعیین شده و این پیشنهاد را نیز بورس کالا پذیرفته است.

در هر صورت به نظر می‌رسد با این تفاسیر به طور عملی شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد حداقل برای تعیین قیمت انواع ورق فولادی در بورس کالا به بایگانی سپرده شده است و احتمال دارد به‌زودی این مساله برای سایر محصولات از جمله شمش و میلگرد نیز اتفاق بیفتد.

همچنین رصد آنلاین تابلوی معاملات بورس کالا حاکی از آن است که با وجود برخی گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال کاهش قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا، این مساله اتفاق نیفتاده و تمام ورق‌های گرم از جمله ورق گرم B فولاد مبارکه و مجتمع فولاد گیلان براساس همان نرخ‌های بالای موجود در اطلاعیه عرضه به بورس آمده است.

حال باید دید در این بازار شامی که درست شده است، بورس کالا بین مصوبه امضاشده رضا شیوا، رئیس شورای رقابت یا ابلاغیه محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌جمهور کدام را مبنای عملکرد خود در قیمت‌گذاری قرار خواهد داد و پرتقال‌فروش گم‌شده را باید میان کدام راهروهای این بازار در خیابان طالقانی پیدا کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *