پرشین ورق

خط ویژه

بازار ورق های فولادی و نوسانات قیمتی

Print Friendly, PDF & Email
نوسانات بازار ورق های فولادی

بازار ورق های فولادی طی هفته‌های اخیر، شاهد اتفاقات عجیبی بوده است. نوسان قیمت محصولات فولادی اگرچه تنها به قیمت ورق های فولادی منحصر نمی‌شد اما در بازار ورق افزایش قیمت‌ها سیری باورنکردنی داشته است.

به گزارش پرشین ورق ، در این رابطه کافیست نگاهی به قیمت ورق گرم فولادی در معاملات روز گذشته بازار آزاد داشته باشیم که با احتساب ۹درصد ارزش افزوده به قیمت ۱۵هزار تومان مورد معامله قرار گرفته بود، در حالی که همان ورق فولادی در بورس کالا با افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی ۱۶ هزار تومان معامله شد، اتفاقی که سیگنال افزایش یکباره قیمت به بازار آزاد می‌دهد.

اگرچه بررسی روند معاملات ورق های فولادی  بیانگر آن است که این دست معاملات پیش از این هم سابقه داشته است، طی دو هفته گذشته نیز چنین روندی در معاملات مشاهده شده بود.

به عقیده فعالان بازار ورق های فولادی، دلیل این اتفاق به ابلاغ شیوه‌ نامه و تعیین قیمت‌ها براساس ۸۰ درصد قیمت جهانی (CIS) بازمی‌گردد، این در حالی است که فولاد مبارکه با ایجاد تغییراتی در نحوه فروش خود، ورق‌های فولادی را به صورت ال سی به مشتریان می‌فروشد.

تا پیش از تصویب شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، خریدار محصول مورد نظر خود را به صورت نقدی از فولاد مبارکه خریداری می‌کرد. اما در روش ال‌ سی دو ماه پس از تحویل محصول، هزینه خرید به تولیدکننده پرداخت می‌شود. به اذعان فعالان حوزه فولاد، فروش اعتباری فولاد مبارکه از جمله مهم‌ ترین عوامل رشد شدید تقاضا در بورس کالا بوده است. به عبارت دیگر عرضه ورق گرم در بورس کالا چند ماه پیشتر تقاضای چندانی نداشت اما درحال‌حاضر به فروش ال سی منجر به افزایش تقاضای این محصول شده است.

گفتنی است که طی معاملات اخیر، سقف خرید در سامانه بهین یاب برای برخی محصولات فولادی حذف شد، فولاد مبارکه که هفته گذشته سقف مشخصی برای هر کد خرید در نظر گرفته بود، در معاملات اخیر اجازه خرید تا سقف ۴۴۰۰ تن به متقاضیان داد؛ مسئله‌ای که خود به افزایش شدید تقاضا دامن زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *