پرشین ورق

خط ویژه

احتمال رشد قیمت ورق تحت تاثیر قیمت جهانی

Print Friendly, PDF & Email
رشد قیمت ورق تحت تاثیر قیمت جهانی

در این هفته بازار ارز عمدتا تحت تاثیر خیرهای مذاکرات رو به پایین بود و در نهایت قیمت دلار نقدی با کاهش ۳۵۰ تومانی نسبت به هفته گذشته به ۲۵ هزار تومان رسید، میانگین موزون حوالجات یا همان دلار نیما هم با کاهش ۲۶۷ تومانی روی۲۳ هزار و ۶۹۰ تومان ایستاد.

بازار احتمالا فردا هم تحت تاثیر روندهای خارجی مثل خبر موافقت امریکا با آزادسازی منابع ایران در عراق و تقویت نشست مشترک برجامی رو به پایین باشد.

در همین حال مهم‌ترین روند اثرگذار بر بازار مقاطع هم فعلا نرخ ارز است، به طوریکه هم پای نوسانات دلار در روزهای ابتدایی هفته شاهد افزایش قیمت میلگرد ۱۴ آجدار بودیم اما در اواسط هفته با نزولی شدن قیمت دلار، قیمت میلگرد هم کاهش پیدا کرد و در نهایت با افت ۳۰ تومانی نسبت به هفته قبل ۱۲هزار و ۷۴۰ تومان قیمت خورد.

در سایر بخش ها هم تقریبا شاهد روند کاهشی یا ثبات قیمت ها بودیم، مثلا میانگین قیمت نبشی با تنها ۴۱ تومان افزایش ۱۳ و ۲۲۰ تومان، متوسط نرخ انواع پروفیل با ضخامت ۲ با کاهش ۵۴۵ تومانی روی ۲۱ هزار و ۶۴۳ تومان و ورق سیاه رول عریض ۱.۲۵ مبارکه با ۳۰۰ تومان کاهش ۲۱ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش رفت.

البته خبر احتمال واردات ورق از اواسط این هفته بر افزایش شیب نزولی قیمت ورق بی تاثیر نبود و البته باید دید این موضوع عملیاتی می شود یا خیر.

قیمت های جهانی دوباره صعودی شده

از سوی دیگر قیمت های جهانی دوباره صعودی شده به طوریکه ورق گرم CIS حدود ۱۵ دلار و ورق گرم چین ۲۱ دلار در هر تن افزایش داشته است، بنابراین احتمال افزایش قیمت پایه عرضه های بورس به خصوص در حوزه ورق رخ خواهد داد، مگر آنکه کاهش نرخ دلار به قدری باشد که اثر آن را خنثی کند، که بعید به نظر می رسد.

در معاملات بورس کالا هم اگرچه شاهد افزایش حجم خریدار در عرضه های شمش و مقاطع هستیم اما همچنان بخشی از بارها بدون مشتری می ماند، مثلا در عرضه های روزی‌ها شنبه تنها ۴۸/۶ درصد سبدهای مخلوط میلگرد آجدار آن هم با رقابت ۰/۴ درصدی و قیمت ۱۲ هزار و ۲۳۶ تومان با احتساب مالیات ثبت شد.

قیمت شمش بلوم در بورس با ۱/۷ درصد افزایش نسبت به قیمت کشف شده هفته قبل ۱۱ هزار و ۴۲۰ تومان قیمت خورد و شمش القایی هم در پایان هفته با کاهش ناچیز ۵ تومانی روی ۱۱ هزار و ۳۶۰ تومان ایستاد.

اگر خبرهای مثبت مذاکرات که امروز در مصاحبه دیپلمات فرانسوی هم بود ادامه پیدا کند و دلار نزولی باشد همه چیز برای ادامه روند ثبات یا کاهش با شیب ملایم در بازار مقاطع فراهم است. اما اگر دوباره دلار تحت تاثیر فضای روابط بین الملل افزایشی شود بازارهمپای آن سمت و سوی خود را اصلاح می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *