پرشین ورق

خط ویژه

آشفتگی بی پایان در بازار ورق فولاد

Print Friendly, PDF & Email
آشفتگی بی پایان در بازار ورق فولاد

بررسي‌هاي به‌عمل آمده در زمينه رصد بازار عرضه و تقاضاي ورق‌هاي فولادي، حاكي از تشديد مشكلات اخير درخصوص عرضه ورق فولادي و آشفتگي دنباله‌دار در بازار است.

 در آخرين نوبت عرضه ورق كه به‌صورت مچينگ در روز سه‌شنبه هفته گذشته اتفاق افتاد، ميزان ۱۰ هزار و ۲۹۵ تن ورق گرم B و ۶ هزار و ۱۸۲ تن ورق گرم C مورد معامله قرار گرفت.

با يك محاسبه ساده و بررسي درخصوص اختلاف قيمت‌هاي عرضه بورسي (تالار اصلي و مچينگ) با بازار آزاد، مشخص مي‌شود كه تنها در عرضه ۱۰ هزار و ۲۹۵ تني ورق گرم B كه با ميانگين قيمتي كيلويي ۸ هزار و ۶۰۰ تومان معامله شده و همچنين با در نظر داشتن قيمت ورق گرم در بازار آزاد به ميزان هر كيلو ۱۴ تا ۱۵ هزار تومان، رانت سرشاري بين عده‌اي خاص و محدود توزيع شده است، همچنين با احتساب قيمت بازار آزاد لوله و پروفيل كه اين روزها همانند طلا كمياب شده و با قيمت‌هاي سرسام‌آور و لحظه‌اي هر كيلو ۱۸ هزار تومان، كه آن هم با سختي و مشقت فراوان قابل خريداري است، رانت حاصله پس از كسر سود قانوني و مجاز ۱۲ درصدي، به رقم غيرقابل باوري مي‌رسد.

وضعيت كنوني بازار ورق فولادي و محصولات وابسته به آن نشان از 4 مشكل اساسي دارد.

  • نخست، عرضه ناكافي انواع ورق در تالار اصلي بورس كالا.
  • دوم، اصرار بر تداوم عرضه‌هاي مچينگ ورق توسط فولاد‌مباركه و اصلاح نشدن نواقص فراوان آن.
  • سوم، نظارت ناصحيح و كافي بر بازار خارج از بورس كالا به‌منظور رصد عرضه و توزيع محصولات و همچنين ممانعت از فروش ورق در بازار آزاد.
  • چهارم، اتخاذ سياست‌هاي غلط درخصوص صادرات آزاد و بي‌ضابطه براي برخي توليد‌كنندگان بدون هيچ‌گونه قيد و شرط.

همچنين در هفته‌هاي گذشته شاهد كاهش حجم عرضه انواع ورق به‌ويژه ورق گرم در بورس كالا و آثار آن در بازار بوده‌ايم. به‌گونه‌اي كه شركت‌ها در غياب متوليان امر (ستاد تنظيم بازار، كميته تخصصي فولاد، معاونت معدني وزارت صمت، سازمان حمايت و …)، تعهدات خود در قبال كف عرضه و تناسب عرضه (بازگرداندن ورق گرم ،  ورق سرد و ورق رنگی به بورس كالا، از محل مواد اوليه خريداري‌شده از بورس و مچينگ) را انجام نداده و موجب كاهش عرضه اين محصولات در بورس شده‌اند.

از سوي ديگر، مسوولان با وجود اطلاع از كاستي‌هاي عرضه ورق به شيوه مچينگ و خالي بودن آن از هرگونه شفافيت و عدالت، همچنان بر آن پافشاري كرده و هرگز به فكر اصلاح ضوابط رانت‌زا نيستند.

يك ماه پيش نيز، معاون قضايي دادستان تهران در مكاتبه‌اي با سرپرست وزارت صنعت، به موضوع مچينگ و تبديل شدن آن به يك حياط خلوت، اشاره كرده و درخواست كرده بود كه عرضه به شيوه مچينگ، لغو يا مشكلات آن به‌سرعت رفع شود. نظارت‌هاي ناكافي دستگاه‌هاي نظارتي همچون سازمان حمايت نيز همچون گذشته پابرجا بوده و به پيدايش ارقام عجيب و غريب در معاملات لوله و پروفيل و علاوه بر آن، نهاده‌فروشي علني ورق در بازار آزاد منجر شده است.

انواع ورق و لوله و پروفيل در بازار آزاد به‌شدت كمياب شده

بر اساس اخبار و اطلاعات دريافتي از بازار، انواع ورق و لوله و پروفيل در بازار آزاد به‌شدت كمياب شده و توزيع‌كنندگان از ارائه قيمت و فروش محصولات خود امتناع مي‌ورزند و بازار راكد است.

در چنين شرايطي، مسوولان به‌جاي آنكه با اتخاذ تدابير مناسب پيشگيرانه، به تعادل و واقعي‌سازي قيمت و جلوگيري از رشد فزاينده قيمت‌ها در بازار آزاد كمك كنند، در تصميمي سوال‌برانگيز، در اواخر خرداد ماه سال‌جاري و با اعلام معاونت معدني وزارت صنعت به گمرك، صادرات شركت‌هاي توليد‌كننده لوله و پروفيل، بدون اخذ مجوز و تاييديه از معاونت مربوطه و بي‌توجه به احتمال بالاي خالي شدن بازار داخلي و افزايش قيمت‌ها در نتيجه اين تصميم، مجاز و آزاد شد.

به‌رغم آنكه افزايش شديد نرخ ارز نيز در پيدايش وضعيت فعلي بازار تاثيرگذار بوده است، لكن تاثير عوامل يادشده و تصميمات نادرست بيشتر و جدي‌تر از اثر نوسان قيمت دلار بوده است. تصميماتي كه بستر را براي بروز انواع تخلفات همچون احتكار، نهاده‌فروشي و گران‌فروشي توسط عرضه‌كنندگان و خريداران ورق از بورس كالا و مچينگ و توليد‌كنندگان محصولات بعدي، فراهم كرده است.

به منظور اصلاح شرايط موجود، بايد راهكارهاي ذيل مدنظر قرار گيرد:

  1.  الزام به عرضه انواع ورق فولادي (گرم، سرد و انواع ورق پوشش‌دار همچون قلع‌اندود، گالوانيزه و رنگي) صرفا در بورس كالا در همه شركت‌هاي توليد‌كننده و لغو مچينگ (بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي بورس كالا همچون كشف پرميوم و …).
  2.  الزام به بازگرداندن محصولات توليدي (قابل عرضه در بورس) به بورس، از محل مواد اوليه خريداري‌شده از بورس كالا…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *